Banner

Op dinsdag 14 april vond het eerste praktijknetwerk voorlopers van inclusieve kind centra plaats op IKC De Vaart in Ter Aar. 

In het eerste deel van de dag hebben beide directeuren van de school ons meegenomen in de tot standkoming van dit kind centrum. Een fusie van drie scholen in één dorp leidde tot de vraag; “hoe kunnen we een school zijn voor álle kinderen in Ter Aar?” Niet met drie scholen in één gebouw, maar als één school in één gebouw.

Men is gestart met dromen:
Alle kinderen uit het dorp naar dezelfde school, goed onderwijs voor ieder kind, maatwerk door de omgeving zo flexibel mogelijk te maken, talenten van teamleden benutten, ieder kind uit Ter Aar is welkom. De betrokkenheid en samenwerking met de stichting van de scholen en het samenwerkingsverband heeft geleid tot het omarmen van inclusief onderwijs middels een studiereis naar Graz, een inclusiekist op alle scholen, het installeren van een leerteam en specialisten in de school.

Inclusief waar het kan, exclusief waar nodig... maar altijd in De Vaart

-

Natuurlijk heeft ook dit kind centrum nog de nodige uitdagingen en gaat het allemaal niet vanzelf. Met name de gedragsmatige vraagstukken vragen continue aandacht.

Na een rondleiding door de school zijn we in het tweede deel onder leiding van Sofie Sergeant verder ondergedompeld in het omgaan met deze uitdagingen en de dilemma’s die daaruit voortkomenDaarbij benoemde Sofie dat wat IKC De Vaart laat zien gaat om verbeeldingskracht ‘hoe komen we tot iets anders?” Een transformatie van het huidige reguliere onderwijs en daarbij leren van elkaar. Kijk naar waar je naartoe wil (droom/visie) en weeg alle beslissingen, uitdagingen en dillema’s wegen op die bedoeling.

Vanuit het Steunpunt Passend Onderwijs (SPO) willen we een tweede praktijknetwerk voor voorlopers IKC organiseren in oktober 2026.

Daarnaast is het SPO altijd op zoek naar nieuwe aansprekende voorbeelden. Ben je ook trots op je IKC, meld je dan aan via Oproep naar aansprekende voorbeelden van (inclusieve) kindcentra. Dan nemen we contact met je op en kijken we of en hoe we iets voor elkaar kunnen betekenen.