Wat verandert er per 1 augustus 2023 voor mbo-scholen rond passend onderwijs?

Op 1 augustus 2023 gaat een wetswijziging voor het mbo in. De wetswijziging gaat onder andere over passend onderwijs. Voor scholen in het pro, vso en vo is het goed om op hoofdlijnen te weten waar de wijziging over gaat. Het gaat om het wetsvoorstel verbetering rechtsbescherming mbo-studenten. Voor passend onderwijs verandert de Wet educatie en beroepsonderwijs (WEB) op de volgende punten:

Wat betekent dit voor studenten die zich aanmelden voor schooljaar 2023-2024?


Bovenstaande geldt voor studenten of vavo-studenten waarover het bevoegd gezag van de mbo-school op of na 1 augustus 2023 het inschrijfbesluit neemt.

Voor studenten of vavo-studenten waarover het bevoegd gezag voor 1 augustus 2023 het inschrijfbesluit neemt, geldt nog de huidige werkwijze: de school sluit met elke student een onderwijsovereenkomst af waarin de rechten en plichten van de student en school staan en ook van de ouders/verzorgers/voogden als de student jonger dan 18 jaar is. Is de student op de ingangsdatum van de onderwijsovereenkomst jonger dan 18 jaar? Dan moet een ouder/verzorger/voogd de onderwijsovereenkomst medeondertekenen. Afspraken over extra ondersteuning worden vastgelegd in (een bijlage bij) de onderwijsovereenkomst. De student tekent voor akkoord en als de student jonger dan 18 jaar is op de ingangsdatum van de afspraken moet een ouder/verzorger/voogd medeondertekenen.

Informatie delen tijdens het aanmeld- en inschrijfproces


De student is niet verplicht tijdens het aanmeld- en inschrijfproces de extra ondersteuningsbehoefte te vermelden of gegevens te overleggen. De school moet er wel onderzoek naar doen. We weten dat sommige aspirant-studenten (of hun ouders/verzorgers/voogden) huiverig zijn hun extra ondersteuningsbehoefte kenbaar te maken. Dat kan verschillende oorzaken hebben zoals:


Echter, mbo-scholen bespreken graag zo vroeg mogelijk de extra ondersteuningsbehoefte met de student. Zodat ze hierover afspraken kunnen maken met de student, dat moet immers voorafgaand aan de inschrijving al gebeuren. Ook kan de mbo-school dan de extra ondersteuning op tijd organiseren, zodat de student een optimale start kan maken in het mbo.

Helaas zien mbo-scholen studenten soms al aan het begin van de opleiding vastlopen, omdat de extra ondersteuningsbehoefte niet kenbaar is gemaakt. De mbo-school organiseert de extra ondersteuning dan alsnog, maar de student heeft dan wel een valse start gemaakt.

Zeer incidenteel blijkt dat de benodigde extra ondersteuning een onevenredige belasting voor de school vormt die redelijkerwijs niet van de school gevraagd kan worden. Dat zijn uitzonderingen. Scholen kunnen zeer uiteenlopende ondersteuningsbehoeften aan. Uit onderzoek blijkt dat een extra ondersteuningsbehoefte voor scholen geen reden is studenten te weigeren. Zij zijn zich ervan bewust dat studenten die voldoen aan de wettelijke vooropleidingseisen toelaatbaar zijn. Dit toelatingsrecht geldt ook voor studenten met een extra ondersteuningsbehoefte.

Kijk voor meer informatie op de site van het Kennispunt MBO Passend Onderwijs.